Poezija – visų pirma – svajonė, jausmas ir muzika…(P. Širvys)

28

Saulėtą šeštadienio popietę į Elektrėnų sav. literatūros ir meno literatūrinį kiemelį nutūpė Poezijos paukštė. Muziejuje vyko tradicinio ,,Poezijos pavasario“ renginys, sulaukęs nemažai poezijos mylėtojų. Intarpus tarp skaitymų užpildė ,,Versmės“ gimnazijos moksleivių grupė ,,Jūsų bėdos“. Grupės nariai – Edvardas Česonis, Emilija Kasperavičiūtė, Kotryna Krukonytė, Giedrius Petkevičius, Agnius Žemaitaitis – atliko dainuojamosios poezijos dainas.

V. Dobrovolskienė – Poezijos šventės vedėja – priminė, jog dėl įvairių priežasčių, kelerius metus iš eilės, muziejuje negalėjo vykti jau tradicija tapę ,,Poezijos pavasario“ renginiai.

Poezijos skaitymus pradėjo poetė, dailininkė Daiva Molytė-Lukauskienė. Poezijoje ji debiutavo 2002 m. eilėraščių knyga ,,Natiurmortas su gudobelės šaka“, už kurią buvo apdovanota Z. Gėlės premija. Už knygą ,,Baltojo kiro giesmynai“ 2012 m. poetė buvo apdovanota I. Simonaitytės literatūrine premija. D. Molytė – Lukauskienė skaitė eilėraščius „Aš molinė“ ir eilėraštį apie Donelaitį.

Pristatydama poetą, 2007 m. ,,Poezijos pavasario“ laureatą Vytautą Rubavičių, V. Dobrovolskienė pacitavo poetą Antaną A. Jonyną, pastebėjusį jog „V. Rubavičiaus poezija, stovėdama lyg ir atokiau nuo tradicinių ir dabartinių lietuvių poezijos „magistralių“, savitai papildo Lietuvos poezijos „kelių žemėlapio“ tinklą, nuvesdama į  gal ne itin dažnai lankomas, bet dėl to nė kiek ne mažiau svarbias, įdomias ir mažai tyrinėtas „dvasios vietoves“. Šiek tiek racionalus, filosofinis, dažnai į kalbą orientuotas kalbėjimas, grindžiamas kalbos struktūromis ir jų dekonstravimu, leidžia poetui prasiskverbti ir atskleisti pačioje kalboje užkoduotus „būtovės slėpinius“. Poetas, be savo kūrybos, dar perskaitė ir Maironio eilėraštį  ,,Malda“.

(Nuotraukos Vytauto Suslavičiaus)

Poetas Albinas Galinis skaitė savo eilėraščius iš ciklo ,,Melancholija“.  Poetas dirba Nacionalinėje M.K. Čiurlionio menų mokykloje, yra mokytojas ekspertas, dėsto istoriją ir filosofijos istoriją. Lietuvos rašytojų sąjungos narys – nuo 2012 m.

Skaitovė Irena Plaušinaitytė Elektrėnuose vykstančiame „Poezijos pavasario“ renginyje skaitė jau ne pirmą kartą. Šiam vakarui ji pasirinko Jono Meko eilėraštį „Aš nežinau, ar saulė…“, Birutės Pūkelevičiūtės „Dvi balandžio pilnatys“ ir  Jono Strielkūno „Paukščių dangus“.

Poetė, rašytoja, vertėja Sonata Paliulytė poezijos pasaulyje debiutavo 2002 m. eilėraščių rinkiniu ,,P.S.“, už kurį buvo apdovanota ,,Jaunojo jotvingio premija“.  2014 m. poetė apdovanota S. Nėries premija už knygą ,,Sonata“. Rašytojos, poetės Jurgos Lūžaitės teigimu, S. Paliulytės eilėraščiai primena S. Nėries tradiciją. Viešėdama Elektrėnuose, S. Paliulytė pastebėjo, jog savęs profesionalia vertėja nelaiko, nes jai tiesiog patinka versti poeziją. Ta proga ji perskaitė garsios amerikiečių rašytojos ir poetės Sylvijos Plath poezijos vertimų bei savo eilėraštį ,,Rojaus sonetas“.

Jauniesiems poetams atstovavo Simonas Bernotas. 2012 m. jo poezija buvo pastebėta ir įvertinta moksleivių poezijos konkurse ,,Augame kartu su eilėraščiu“. Po metų, „Poetinio Druskininkų rudens“ festivalio metu S. Bernotas už savo kūrinį „Komunizmas“, pelnė laurus nerimtojo, politkorektiškiausio, eilėraščio konkurse. Elektrėnuose jis paskaitė savo eilėraščius: ,,Lošėjas“, ,,Porcelianas“, ,,Kariavau lauke vienas“.

Dažnas svečias Elektrėnuose – poetas ir dainuojamosios poezijos festivalių ,,Purpurinis vakaras“ bei ,,Tai-aš“ organizatorius Juozas Žitkauskas. Jis paskaitė eilėraščių iš jau išleistos eilėraščių knygos ,,Budintis kalendorius“ bei eilėraštį iš dar ruošiamo leidinio. Skaitydamas savo poeziją, autorius prisiminė, jog pirmasis muziejaus direktorius taip pat buvo dzūkas ir perskaitė eilėraštį dzūkiškai.

Elektrėnų literatų klubo „Strėva“ pirmininkė, Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, ,,Versmės“ gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė V. Dobrovolskienė ir tos pačios gimnazijos 4 klasės mokinys G. Petkevičius  tradiciškai skaitė savo eiles.

Poetų grupės atstovė  poetė D. Molytė – Lukauskienė Elektrėnų viešajai bibliotekai, Elektrėnų sav. literatūros ir meno muziejui, renginio vedėjai V. Dobrovolskienei ir gimnazistui G. Petkevičiui padovanojo Lietuvos rašytojų sąjungos išleistą 2016 Poezijos pavasario almanachą. Elektrėnuose viešėjusių poetų vardu padėkojo už globą ir gražų poezijos vakarą.

Muziejaus informacija