Akimirkos iš Poezijos pavasario 2017

Gegužės 27 d. popietę į Elektrėnų savivaldybės literatūros ir meno muziejaus kiemelį atvyko gausus poetų būrys. Muziejuje vyko tradicinė  Poezijos pavasario šventė.

Susirinkusius į šventę sveikino Elektrėnų savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Džeraldas Dagys. Jo teigimu, menas, literatūra, poezija, muzika labai praturtina ir lavina žmogų. Literatūrologė Janina Riškutė išsamiau pristatė poetus ir jų kūrybą. Ji pastebėjo, jog visi atvykę poetai tam tikra prasme atstovauja multikultūrai, nes tai – vertėjai, prozininkai, publicistai ir t.t. Literatūrologė atkreipė dėmesį į poetą Tomą Petrulį. Poetas dar labai jaunas ir negali pasigirti išleista savo poezijos knyga, tačiau jo kūryba išsiskiria brandumu. T. Petrulis studijavo istoriją ir religijotyrą, kas taip pat atsispindi jo eilėraščiuose.

Pirmosios savo poeziją pristatė žymi lenkų poetė Maria Duszka ir Punske (Lenkija) gimusi lietuvių poetė, prozininkė, vertėja ir Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininko pavaduotoja Birutė Jonuškaitė. Savo eilėraščius jos skaitė originalo kalba ir išverstus į lietuvių-lenkų kalbas.

Pristatydamas savo kūrybą, rašytojas ir vertėjas Vidas Morkūnas pastebėjo, jog klausytojai išgirs ne bandymą imituoti japoniškąjį haiku, o tiesiog lietuviškus eilėraščius. Šio poeto kūrybai būdinga tai, kad jis savo eilėraščiuose naudoja retus, tik tarmybėse išlikusius žodžius.

Nuotraukos Vytauto Suslavičiaus

Jaunajai poetų kartai atstovavo poetai Ramunė Brunzaitė ir Tomas Petrulis. R. Brunzaitė už knygą ,,Drugy, mano drauge“ (2013) ,,Poetiniame Druskininkų rudenyje“ buvo apdovanota Jaunojo jotvingio premija bei Vilniaus mero premija už poeziją apie Vilnių. Poetė pasidžiaugė, kad tai jau antrasis jos apsilankymas mūsų mieste. Pirmasis – poezijos knygos ,,Drugy, mano drauge“ pristatymas Elektrėnų bibliotekoje.

T.Petrulis teigė, jog nepasakos, kaip gimsta eilėraščiai, kas jam yra poezija, ar kaip jis supranta jos reikšmę. Geriau- tiesiog paskaitys susirinkusiems savo kūrybą. Ir paskaitė naujausias eiles: „Vėjas“, „Surfingas“, „Susapnavęs Marijos antakį“.

Baigiantis renginiui muziejaus direktorė Jurgita Chmieliauskienė perskaitė Elektrėnų savivaldybės vicemero Arvydo Vyšniausko eilėraštį ,,Visa yra svarbu“. Literatūrologė J. Šimkutė ir muziejaus direktorė  Poezijos pavasario almanachu apdovanojo renginio vedėją Vidą Baranauskienę, vieną almanacho egzempliorių padovanojo Elektrėnų viešajai bibliotekai, kad Elektrėnų skaitytojai turėtų galimybę skaityti ir susipažinti su naująja poezija.

Dėkojame: Elektrėnų Viešosios bibliotekos direktorei Genei Dapkevičienei,  Elektrėnų meno mokyklos mokytojai Kristinai Dabravolskaitei, Arvilei Paliokaitei (Ąžuolyno progimnazija, mokyt. D. Januškienė) ir  Mariui Baurui (Meno mokyklos mokyt. A. Merkienė) ir visiems poezijos klausytojams.

Iki susitikimo kitais metais!

E. Dambrauskienė

Elektrėnų  sav. literatūros ir meno muziejaus muziejininkė